0 264 277 26 24

KURUMSAL

KURUCU  - Akif Yılmaz 

1950 yılında Adapazarı'na bağlı Taşlık Köyünde dünya' ya gelen  Akif Yılmaz'ın çocukluk günlerinde başlayan ticaret yaşantısı bugün artan ve büyüyen bir heyecanla devam etmektedir. Daha ilkokul çağlarında köyüne gelen tüccarları büyük bir dikkatle izleyen ve bir gün onlar gibi olmanın hayali ile dolan Yılmaz, ileride o günlerden bahsederken, “Hayatımda ne olmaya karar verdiğim günler” diye söz edecektir. İşte tam o dönemde çevresinin tamamının tarımla uğraşmasından olsa gerek, bu sektörde bir şeyler yapacağına inanmaya başlayan Yılmaz, yakınlarının aksine tarımın bambaşka bir kolundan tutarak zirve basamaklarına tırmanmaya başlamıştı. Onun mizacında heyecan olmayan bir işe yer yoktu ve Yılmaz bunun için köylerden topladığı tarım ürünlerini tüccarlara satıp komisyon almaya başlayarak tarım ticaretinde ki ilk parasını kazanmayı başarmıştı. Yıllar önce köye gelen tüccarlara yardım etmekle başladığı hayaline artık çok yaklaşan Yılmaz, bir süre sonra kendisini bu sektörün içinde gencecik bir iş adamı olarak bulmuştu.

İlerleyen yıllarda tarım ürünleri ticaretinde rüştünü ispatlayan Akif Yılmaz, kendine çoktan yeni bir hedef seçmişti bile: “Traktör ve Zirai Aletler Ticareti.” Bunun için sektörün en altından başladı çalışmaya. İşin çekirdeğinden kopartarak aldığı tecrübesi ile traktör tüccarının yanında çalışmaya başladığı günler onu bugünün ülke çapında bilinen 2.el traktör tüccarı olarak ün salmasını sağlayacak Bölge Bayii olarak hizmet veren bir Traktör Satış firmasının başında olmasına olanak sağlayacaktı.1986 yılına geldiğinde 36 yaşında ne istediğini bilen bir iş adamı olan Yılmaz, 3 ortaklı bir şirket kurarak Fiat traktör bayiliğini aldı.1990 yılına kadar çok başarılı bir bayilik süreci geçirerek, Fiat Traktörlerinin Sakarya topraklarından yaygın olarak kullanılmasına büyük katkı sağlayan Yılmaz, 1991 yılında Geyve Fiat Traktör Bayiini oğulları Aydın ve Coşkun Yılmaz ile birlikte kurdu. İki oğlu ile birlikte önemli başarıların kazanılacağı işletmenin adı ise Akif Yılmaz'ın yıllardır hayalini kurduğu bir isim altında gerçekleştirilecekti: “Yılmaz Traktör.”

Yılmaz Traktör kısa zamanda önemli işlerin üstesinden gelmeyi bildi. Titiz çalışma standartları, ticarette belirlediği neden sonuç ilkeselliği ve yüksek verimlilik beklentisi ile yapılan hamlelerin akılcı oluşu ile sektörde hızla ilerleyen Akif Yılmaz ve oğulları, sonra ki yıllarda Taraklı ve Göynük bayiliklerini almayı başardı. Burada çok önemli bir başarı kazanan Yılmaz ödül olarak Gölpazarı, Osmaneli ve Pamukova bölgelerinin bayiliklerini de şirketinin bünyesine katıldığını gördü. Bu başarılı çalışmaları elbette büyük firmaların yakın takibi altındaydı ve bölgede yükselen bir şirketin varlığını gören Türk Traktör, bayiliğini Akif Yılmaz'a vermekte gecikmedi. Karasu, Kocaali, Akçakoca gibi uzun yıllardır Fiat Traktörünün esamesinin okunmadığı yerlerde bile çiftçiye bu traktörü satmayı başaran Yılmaz, bu üstün başarılarının ardından Düzce Bölge Bayii oldu.

Bu başarılar Yılmaz Traktöre zirvenin kapısını ardına kadar açmıştı. İzmit, Gebze ile devamında Kandıra ve Adapazarı bölgeleri de Yılmaz Traktör' e bağlanarak Doğu Marmara Bölge bayiliği olarak faaliyet göstermeye başlamış, aynı zamanda bu bölgelerde satış servis ve yedek parça işlerini de başarıyla sürdürmüştü. Akif  Yılmaz'ın ilkokul çağlarından başlayan macerası bugün farklı mecralarda ama yine başarı öyküleri ile devam ediyor.5 farklı sektörde ticari hayatını sürdüren Yılmaz bugün Yılmaz Traktör, Ertürk Traktör, Akif Yılmaz Akaryakıt, Akif Yılmaz Sigorta ve Akif Yılmaz Et ve Et ürünleri olmak üzere, 5 şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini başarı ile yerine getiriyor.

Başarısında ki en büyük sırrı çocukluğundan bu yana, varlığından hiçbir şey eksilmeyen enerjisi olduğunu ifade eden Yılmaz, ticaretin ana kuralının doğru ürünü Doğru zamanda ve doğru insana satmak olduğunu söylüyor. İşletmelerinde çalıştırdığı personelin seçimlerini büyük bir titizlikle bizzat kendisi gerçekleştiren Akif Yılmaz, tüm çalışanlarını kendi ailesinden bir parça gibi görerek şirketlerinde yarattığı aidiyet hissinin ticari başarıya yansımasına olanak sağlıyor. Ticari hayatının içerisinde başarılarının yanı sıra, iş yaptığı bölgelere getirdiği yeniliklerle tarım sektöründe kazanılan ivmede büyük bir payı sahibi olan Yılmaz, 51 yıldır yürüdüğü yolda kendisinin en büyük destekçilerinin oğulları Aydın Yılmaz ve Coşkun Yılmaz olduğu belirtiyor. Ticarete ilk adım attığı günkü  azminden halen bir şey kaybetmeyen Akif Yılmaz, bölge ekonomisine katkı sağlamak, istihdam yaratmak ve tarım sektörüne hizmet etmenin haklı gururu ile geleceğe umutla bakıyor.

    

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres : Zirai Aletler Sanayi Sitesi. Çevre Yolu Girişi ADAPAZARI / SAKARYA
Tel : 0 264 277 26 24 - 0 264 281 58 96